Rusza Festiwal Polskiego Radia Chopin

Lubię to!
W dwa najbliższe weekendy (16-18 listopada oraz 24-25 listopada 2018 roku) w Poznaniu oraz Antoninie odbędzie się Festiwal Polskiego Radia Chopin, zorganizowany we współpracy z Teatrem Muzycznym w Poznaniu w ramach projektu Chop(in) Poznań&Wielkopolska. Na festiwal złoży się 5 koncertów transmitowanych na antenie tego radia: trzy recitale fortepianowe, jeden recital pieśniowy oraz koncert kameralny. Trzy koncerty (16, 24 i 25.11) odbędą się w trzech różnych miejscach Poznania, dwa pozostałe (17-18.11) w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, w którym Chopin spędził wakacje 1817 roku i gdzie skomponował Poloneza na wiolonczelę i fortepian op. 3.

Festiwal otworzy recital jednego z najbardziej charyzmatycznych pianistów średniej generacji – Jana Krzysztofa Broi – zatytułowany Pianistyczne mikrokosmosy: od Scarlattiego do Rachmaninowa. Artysta zaprezentuje w nim – oprócz kompozycji Fryderyka Chopina – dzieła ważnego dla niego Domenica Scarlattiego oraz kompozytorów, dla których muzyka Chopina stanowiła istotny punkt odniesienia: Brahmsa, Debussy’ego oraz Rachmaninowa.

W drugim recitalu pianistycznym – Rondo alla polacca – wysoko ceniony przez krytykę i doskonale znany polskiej publiczności Marek Bracha zaprezentuje najpierw dzieła Bacha, Mozarta i Beethovena, w mniej lub bardziej jawny sposób odnoszące się do tradycji poloneza; w drugiej części recitalu zabrzmią dzieła stanowiące rdzeń polskiego stylu narodowego – kompozycje Chopina, Tansmana i Szpilmana.

W trzecim koncercie – Czarodziejskie flety: od Vivaldiego do Góreckiego, wystąpi duet fenomenalnych polskich flecistów – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, z towarzyszeniem znakomitego pianisty Andrzej Jungiewicza. Muzycy zaprezentują przede wszystkim europejski i polski repertuar na dwa flety i fortepian, w którym pojawią się m.in. słabo znane wariacje Chopina na temat arii z opery Kopciuszek Rossiniego, świadectwo wielkiej fascynacji polskiego romantyka muzyką włoskiego belcanta.

Koncert czwarty – Między romantyczną Warszawą a modernistycznym Poznaniem – poświęcony będzie polskiej liryce wokalnej zogniskowanej wokół Warszawy Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego oraz Poznania, którego muzykę reprezentować będą pieśni Feliksa Nowowiejskiego, na czele ze zjawiskowym cyklem Róże dla Safo, który współcześnie stawiany jest obok najdonioślejszych wokalnych dokonań Karola Szymanowskiego. Koncert, w wykonaniu znakomitej sopranistki Katarzyny Hołysz i działającego na co dzień w Szwajcarii i Niemczech pianisty Miłosza Sroczyńskiego, poprzedzony zostanie – także transmitowanym na antenie Polskiego Radia Chopin – dwudziestominutowym wykładem profesora Wiesława Ratajczaka, który omówi mało znaną powieść Gustawa Bojanowskiego pt. Tydzień w Antoninie.

W koncercie finałowym – Fortepianowe fantazje, sceny i arabeski – Hubert Rutkowski, wybitny wychowanek Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a zarazem jeden z najmłodszych profesorów fortepianu w historii niemieckiego szkolnictwa muzycznego, zaprezentuje repertuar związany z muzyką kompozytorów, których Chopin wysoko cenił (Beethovena, Schumanna), jak i twórców współczesnych. Punkt kulminacyjny tego recitalu przypadnie na początek części drugiej, w której artysta dokona światowego prawykonania specjalnie zamówionych przez Polskie Radio Chopin Dwóch Arabesek Pawła Mykietyna. Kompozycja Mykietyna nawiązuje pośrednio do twórczości fortepianowej Claude’a Debussy’ego, którego setną rocznice śmierci celebruje obecnie cały muzyczny świat i którego preludia fortepianowe stanowiły istotny element pierwszego koncertu festiwalowego – recitalu Jana Krzysztofa Broi.

Szczegółowy harmonogram Festiwalu:
 
KONCERT 1: PIANISTYCZNE MIKROKOSMOSY: OD SCARLATTIEGO DO RACHMANINOWA
16 listopada

Sala Biała Urzędu Miasta, Poznań, Plac Kolegiacki 17, g. 18.00
 
JAN KRZYSZTOF BROJA – fortepian
                                                                        *****
KONCERT 2: RONDO ALLA POLACCA
17 listopada

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów, Antonin, ul. Pałacowa 1, g. 12.00
 
MAREK BRACHA – fortepian
                                                                       *****
KONCERT 3: CZARODZIEJSKIE FLETY: OD VIVALDIEGO DO GÓRECKIEGO
18 listopada

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów, Antonin, ul. Pałacowa 1, g. 12.00
 
ŁUKASZ DŁUGOSZ – flet
AGATA KIELAR-DŁUGOSZ – flet
ANDRZEJ JUNGIEWICZ – fortepian

 
                                                                       *****
24 listopada
Aula im. Gerarda Labudy, Collegium Historicum, Poznań, ul. Umultowska 89d, g. 18.00
 
Wykład prof. UAM dr. hab. Wiesława Ratajczaka pt.
Młody geniusz i wielkopolska publiczność w powieści Gustawa Bojanowskiego „Tydzień w Antoninie”.

 
KONCERT 4: MIĘDZY ROMANTYCZNĄ WARSZAWĄ A MODERNISTYCZNYM POZNANIEM
 
KATARZYNA HOŁYSZ – sopran
MIŁOSZ SROCZYŃSKI – fortepian

 
                                                                       *****
 
KONCERT 5: FORTEPIANOWE FANTAZJE, SCENY I ARABESKI
 
25 listopada

Aula Artis, Collegium da Vinci, Poznań, ul. Kutrzeby 10, g. 18.00
 
HUBERT RUTKOWSKI – fortepian
 
Powrót

Wygodny zakup

Wypróbuj najwygodniejszy sposób
zakupów biletów na spektakle
Teatru Muzycznego poprzez
platformę online bilety 24.pl

Newsletter

Nowości i repertuar zawsze w Twojej skrzynce
e-mail. Zapisz się już teraz!

SPONSOR TEATRU

SPONSOR PREMIERY "FOOTLOOSE"

Partnerzy