Musical

   NINE/PREMIERA

Lubię to!
Opis
Realizatorzy i Obsada
Multimedia

Libretto: Arthur Kopit
Muzyka i teksty piosenek: Maury Yeston
Adaptacja z języka włoskiego: Mario Fratti
Przekład: Jacek Mikołajczyk


Słynny broadwayowski musical Nine, którego polski tytuł Dziewięć przywołuje film z 2009 roku. Historia nawiązuje do oscarowego obrazu Federica Felliniego Osiem i pół z 1963 roku, z kultową rolą Marcello Mastroianniego. Guido Contini, znany włoski reżyser filmowy i celebryta, w przeddzień 40 urodzin staje twarzą w twarz z kryzysem wieku średniego. Chce nakręcić nowy film, ale nie ma na niego pomysłu. W dodatku, jego żona Luisa, była aktorka, zastanawia się nad porzuceniem męża. Na horyzoncie pojawiają się inne kobiety: kochanka Carla Albanese, muza Claudia Nardi i producentka jego filmu La Fleur, które w głowie Guida mieszają się ze wspomnieniami jego czułej i kochającej matki oraz tajemniczej prostytutki Saraghiny.
 
Nine wystawiono po raz pierwszy na Broadwayu w 1982 roku. Zagrany został prawie 800 razy i zdobył prestiżową nagrodę Tony w pięciu kategoriach, w tym za najlepszy musical. Okrzyknięty arcydziełem, Nine stanowi zarazem najważniejsze dokonanie w dorobku scenicznym Maury'ego Yestona, autora muzyki i tekstów piosenek, kompozytora innych znanych broadwayowskich przebojów. Jego Phantom grany był przez kilka sezonów w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a cykl piosenek Opowieści zimowe, w wykonaniu Edyty Krzemień, spotkał się ze znakomitym przyjęciem i doczekał się wydawnictwa płytowego.
 
W wersji scenicznej wystąpiły takie gwiazdy jak Raul Julia oraz Antonio Banderas. Spektakle te zostały zarejestrowane na płycie CD, zyskując status legendarnych. Wersję filmową, nominowaną w czterech kategoriach do Oscarów, wyreżyserował Rob Marshall (Chicago, Tajemnice lasu). W ekranizacji filmowej, znacznie różniącej się od wersji scenicznej, zrezygnowano z wielu oryginalnych piosenek. Wersja teatralna powszechnie uznawana jest za arcydzieło i stanowi najwybitniejsze dzieło sceniczne Maury'ego Yestona. Poznańską wersję Nine wyreżyserował Jacek Mikołajczyk (Zakonnica w przebraniu, Rodzina Addamsów). Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Piotr Deptuch, za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska, scenografię zaprojektował Mariusz Napierała, a kostiumy Agata Uchman. Realizatorzy ci współpracowali przy premierach musicalowych Teatru, takich jak: Jekyll&Hyde, Evita czy Jesus Christ Superstar. Publiczność usłyszy hity: Be Italian, Unusual Way czy Only with You. Wszystkie w polskiej wersji językowej autorstwa Jacka Mikołajczyka. Obsada została wyłoniona w drodze ogólnopolskiego castingu.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 15 roku życia.

Ostrzeżenie dla pacjentów chorujących na epilepsję.
Dyrekcja Teatru Muzycznego informuje, że częstotliwość błysków świetlnych emitowanych ze sceny podczas spektaklu „NINE” może sprowokować napady padaczkowe u pacjentów chorujących na tę chorobę. Zachęcamy do kupowania  miejsc w dalszej odległości od sceny.


Patrząc na czarującego łajdaka w interpretacji Radosława Elisa, zastanawiałem się, ile w tej roli aktor sprzedaje siebie. (...) Buduje te postać swoimi środkami aktorskimi. Zamiast zamaszystej kreski, używa cieni i półcieni… Jest emocjonalny i wyrachowany zarazem. Aktor na chwile nie schodzi ze sceny; gada, śpiewa solówki i duety, tańczy i… uwodzi. Także publiczność.
Stefan Drajewski, Głos Wielkopolski
 
Publiczność Poznańskiego „Nine” nie jest zawiedziona – w musicalu możemy odczuć nastrój rodem z arcydzieła kinematografii – wszystko za sprawą pełnej temperamentu gry i śpiewu aktorów, solistów, baletu oraz nut wydobywanych z rytmu serc instrumentów orkiestry. Orkiestracja przeżyć jest tutaj doborowa.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański

Realizatorzy

Reżyseria
Jacek Mikołajczyk
Kierownictwo muzyczne
Piotr Deptuch
Choreografia
Paulina Andrzejewska
Scenografia i reżyseria świateł
Mariusz Napierała
Kostiumy
Agata Uchman
Kierownictwo wokalne
Anna Domżalska
Producent
Przemysław Kieliszewski
Przygotowanie wokalne zespołu, sound design
Michał Łaszewicz
Asystent reżysera
Łukasz Brzeziński
Asystent choreografa
Tomasz Manowski
Współpraca muzyczna
Jakub Kraszewski
Inspicjent
Seweryn Wieczorek

Obsada

Guido Contini
Damian Aleksander
Łukasz Brzeziński
Radosław Elis
Luisa Contini
Oksana Hamerska
Anita Steciuk
Ewa Łobaczewska
Carla
Ewa Kłosowicz
Sylwia Różycka
Dagmara Rybak
Claudia
Anna Lasota
Ewa Łobaczewska
Liliane La Fleur
Barbara Melzer
Lucyna Winkel
Matka Guida
Joanna Horodko
Agnieszka Wawrzyniak
Saraghina
Marta Burdynowicz
Małgorzata Chruściel
Anita Urban
Krytyczka
Jolanta Wyrzykowska
Przeczysta Panna od odnowy biologicznej
Katarzyna Tapek
Maria Maddalena
Ewa Kłosowicz
Dagmara Rybak
Lina
Magdalena Szcześniewska
Mały Guido
Maksymilian Dinos
Mateusz Gabrielski
Ryszard Przychodzeń
Diana
Zofia Grażyńska
Sofia / brytyjska dziennikarka
Wioleta Butler
Olga / pensjonariuszka spa
Joanna Olek
Benedetta / pensjonariuszka spa
Ksenia Matsuk
Renata
Denisa Jarczak

oraz zespół baletowy i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu
Powrót

Czas trwania

150' w tym jedna przerwa

Wygodny zakup

Wypróbuj najwygodniejszy sposób
zakupów biletów na spektakle
Teatru Muzycznego poprzez
platformę online bilety 24.pl

Newsletter

Nowości i repertuar zawsze w Twojej skrzynce
e-mail. Zapisz się już teraz!

SPONSOR TEATRU

SPONSOR PREMIERY "FOOTLOOSE"

Partnerzy