Mikołaj Adamczak

W 2005 roku rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował w klasie śpiewu Wojciecha Drabowicza – znanego polskiego barytona, Krystyny Pakulskiej – wieloletniej divy operowej Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz prof. Ryszarda Karczykowskiego – światowej sławy polskiego tenora. W 2008 roku zdobył II Miejsce w kategorii głosów męskich na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrable na Słowacji, a także został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju. Był uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich, m.in. Maestro Fransisco Araizy, prof. Klausa Hagera, prof. Heleny Łazarskiej, prof. Ryszarda Karczykowskiego, Michała Marca, Maestro Kaludiego Kaludova i Evy Blahovej.
W styczniu 2009 roku został zwycięzcą przesłuchań na partię Włodzimierza Leńskiego z opery Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego. Spektakl został wystawiony w sierpniu 2009 podczas Międzynarodowego Festiwalu dla Młodych Śpiewaków Operowych w Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech, w reżyserii Yuri Alexandrova i pod kierownictwem muzycznym Michaela Helmratha. W marcu 2009 wystąpił u boku światowej sławy barytona Siergieja Leiferkusa i dyrygenta Łukasza Borowicza podczas koncertu „Gwiazdy Światowych Scen Operowych” w Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego. W lipcu 2009 roku wielokrotnie występował przed zagraniczną publicznością podczas „Operngalla” organizowanych przez Kammeroper Schloss Rheinsberg na terenie Niemiec. W marcu 2010 roku miał zaszczyt wystąpić w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. S. Lutosławskiego razem z Orkiestrą Polskiego Radia, którą poprowadził słynny włoski dyrygent Aurelio Canonici. Na początku czerwca 2010 roku zaśpiewał podczas gali operowej „Classic Night 2010” w Winterthur w Szwajcarii organizowanej przez Verein Opera, do której udziału został zaproszony przez słynnego meksykańskiego tenora Fransisco Araiza’e. Latem 2010 roku miał przyjemność wystąpić podczas corocznego festiwalu „Classic Open Air” w Berlinie, gdzie podczas koncertu poświęconego Piotrowi Czajkowskiemu, wykonał przed kilkutysięczną widownią zgromadzoną w samym centrum Berlina na Gendarmenmarkt słynne arie rosyjskiego kompozytora. W listopadzie 2010 roku wystąpił również podczas Festiwalu Verdiowskiego w Filharmonii Poznańskiej, gdzie razem z Arturem Rucińskim, Wiolettą Chodowicz, Andrea Giovanninim i dyrygentem Łukaszem Borowiczem wykonał koncertową wersję opery Giovanna d’Arco G. Verdiego. W grudniu 2010 roku zadebiutował w Operze Krakowskiej. Ponownie pod batutą Łukasza Borowicza, lecz tym razem u boku innego słynnego polskiego barytona, Mariusza Kwietnia i w reżyserii Michała Znanieckiego, Mikołaj Adamczak wcielił się w rolę Włodzimierza Leńskiego. W lutym 2011 roku wystąpił po raz kolejny w Filharmonii Poznańskiej wykonując Symfonię faustowską F. Liszta. W lipcu tego samego roku wziął udział w polskim prawykonaniu Missa in F na 4 solistów, chór i fortepian Księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego wykonując partię tenorową podczas VII Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. W grudniu 2011 roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wykonując partię Księcia w operze La Bella dormente nel bosco Ottorino Respighiego w reżyserii Zofii Dowjat i pod muzycznym kierownictwem Krzysztofa Słowińskiego.
W marcu 2012 roku zaliczył swój kolejny debiut tym razem na deskach Opery na Zamku w Szczecinie, gdzie wystąpił w roli Alfreda w operetce Johanna Straussa Die Fledermaus pod batutą Wojciecha Semerau-Siemianowskiego i w reżyserii Jitki Stokalskiej. W kwietniu 2012 roku powrócił do roli Włodzimierza Leńskiego, lecz tym razem na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie wystąpił u boku Marcina Bronikowskiego, Moniki Mych i Iryny Zhytynskiej. I tym razem orkiestrę poprowadził Łukasz Borowicz. We wrześniu i grudniu 2012 roku miał przyjemność wystąpić na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej, gdzie podczas gali operowej wykonał najpiękniejsze arie i duety z repertuaru tenorowego. W kwietniu 2013 roku po raz kolejny wystąpił w operze Eugeniusz Oniegin jako Włodziemierz Leński, lecz tym razem w koprodukcji Teatru Operowego w Kaliningradzie i Opery na Zamku w Szczecinie wyreżyserowanej przez słynnego rosyjskiego reżysera Dymitra Bertman’a. W czerwcu, wrześniu i listopadzie 2013 powrócił do Teatru Wielkiego w Poznaniu, by móc wystąpić tym razem w Falstaffie G. Verdiego, jako Fenton. Kierownictwo muzyczne tego spektaklu objął znakomity polski dyrygent, maestro Gabriel Chmura, a reżyserie Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, Pan Tomasz Konina. W marcu 2014 roku wziął udział w przygotowaniach projektu operowego Don Giovanni, wystawianego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, za którego reżyserię odpowiada znany włoski reżyser Pippo Delbono. Kierownictwo muzyczne objął Maestro Gabriel Chmura. Mikołaj Adamczak jako Don Ottavio zadebiutował w tej produkcji w czerwcu 2014 roku. W październiku 2014 roku po raz kolejny wziął udział w produkcji operowej tworzonej przez Teatr Wielki w Poznaniu i tym razem zadebiutował w roli Rybaka (Le Pêcheur) w operze Igora Strawińskiego Le Rossignol (Słowik). Na początku 2015 roku wziął udział w projekcie operetkowym Księżniczka Czardasza Imre Kálmána, reaktywującym scenę operetkową we Wrocławiu, w której to zadebiutował w roli Hrabiego Boniego Kancsianu.
Na przełomie czerwca i lipca brał udział w najsłynniejszym, wieloetapowym konkursie wokalnym na świecie „Hans Gabor Belvedere International Competition 2015” w Amsterdamie, w którym to udało mu się awansować do ścisłej rundy finałowej. Na początku 2016 roku miał przyjemność zadebiutować w USA podczas Wielkiej Gali PASO w Chicago, gdzie wykonał najsłynniejsze arie i pieśni z repertuaru tenorowego. Jest również współtwórcą Bellezza Opera Trio – rodzinnego tria operowego, które tworzy wspólnie ze swoją siostrą Agnieszką Adamczak-Hutek (sopran) i szwagrem Marcinem Hutkiem – barytonem. W międzyczasie występował w wielu salach koncertowych, m.in. Sali Kongresowej w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Rydze, Filharmonii Jeleniogórskiej.
Powrót

Wygodny zakup

Wypróbuj najwygodniejszy sposób
zakupów biletów na spektakle
Teatru Muzycznego poprzez
platformę online bilety 24.pl

Newsletter

Nowości i repertuar zawsze w Twojej skrzynce
e-mail. Zapisz się już teraz!

SPONSOR TEATRU

SPONSOR PREMIERY "FOOTLOOSE"

Partnerzy